ŁADOWARKI TELESKOPOWE

Urządzenia te najczęściej znajdują zastosowanie w branży budowlanej i w magazynach. Mogą być jednak także bardzo przydatne w innych sektorach usługowych, np. w rolnictwie.

Jakie są rodzaje ładowarek teleskopowych?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje ładowarek teleskopowych: ładowarki teleskopowe sztywne (ładowarki czołowe), czyli takie, które nie posiadają obracającej się względem podwozia kabiny oraz ładowarki teleskopowe obrotowe, w których istnieje możliwość zmiany pozycji kabiny operatora. W magazynach, na budowach i w rolnictwie najlepiej się jednak z pewnością sprawdzą ładowarki teleskopowe czołowe, ponieważ ich konstrukcja umożliwia przenoszenie dużo większych ciężarów.

Poza sposobem konstrukcji, poszczególne rodzaje ładowarek teleskopowych mogą się od siebie różnić także rodzajem napędu. Czołowi producenci tego typu sprzętu produkują ładowarki teleskopowe z napędem hydrostatycznym lub z napędem mechanicznym.

W gospodarstwach rolnych najlepiej sprawdzają się ładowarki z napędem hydrostatycznym, które są dużo lżejsze i bardziej precyzyjne. Ładowarki mechaniczne lepiej się z kolei sprawdzają na nierównym terenie, gdzie potrzeba cięższego sprzętu o większym udźwigu.

Zastosowanie ładowarek teleskopowych

Ładowarki teleskopowe to maszyny niezwykle uniwersalne. Dzięki temu ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Tego rodzaju ładowarki świetnie sprawdzają się nie tylko w budownictwie i rolnictwie, ale i w pracach kopalnianych, w przemyśle drzewnym, a nawet w lotnictwie i portach morskich. Oczywiście konkretne wykorzystanie maszyny zależy w dużej mierze od jej typu i od posiadanego osprzętu. Szczególnie ten ostatni aspekt może znacznie rozszerzyć możliwości ładowarki teleskopowej. Do najpopularniejszego osprzętu należą widły, wciągarki, chwytaki, łyżki, pługi, kosiarki, a także platformy robocze różnego rodzaju. Już wymienione tutaj elementy pozwalają z powodzeniem wykonywać ładowarce teleskopowej większość prac związanych z przenoszeniem, podnoszeniem i transportowaniem ładunków lub ludzi.

Jakie trzeba mieć uprawnienia do korzystania z ładowarek teleskopowych?

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba wiedzieć o tych urządzeniach jest to, że aby móc korzystać z ładowarki teleskopowej trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia. Według obowiązujących przepisów do kierowania ładowarka teleskopową konieczne są uprawnienia kategorii I WJO, czyli najszersza kategoria uprawnień, która daje możliwość kierowania także innymi wózkami jezdniowymi, np. wózkami widłowymi. Kursy kierowania ładowarkami teleskopowymi prowadzi wiele certyfikowanych ośrodków w całym kraju. Żeby móc uzyskać odpowiednie uprawnienia trzeba mieć skończonych 18 lat, mieć co najmniej podstawowe wykształcenie i zaświadczenie od lekarza o tym, że nie mamy żadnych przeciwwskazań do kierowania tego typu pojazdami.