Stały rozwój branży klimatyzacyjnej daje ogromne możliwości zatrudnienia. Jednym z elementów układów klimatyzacyjnych są przewody miedziane, które wymagają lutowania twardego metodą 918. Jeśli jesteś zainteresowany zdobyciem nowych kwalifikacji, skorzystaj z naszej oferty i zdobądź certyfikat lutowacza metodą 918.

Cena kursu 850zł/os.

Zainteresowany?

Zadzwoń: +48 888 817 777

Lutowanie twarde metodą 918

Metoda 918 – co to jest?

Ta, nieco tajemniczo brzmiąca nazwa, pochodzi z normy PN-EN ISO 4063:2002, w której nazwano i ponumerowano procesy technologiczne w spawalnictwie. Właśnie w tej normie, pod numerem 918, znajduje się lutowanie twarde płomieniowe. Skatalogowanie procesów spawalniczych miało na celu ułatwienie standaryzacji urządzeń i technik a także ujednolicenie zakresu kształcenia w zawodzie spawacza.

Lutowanie twarde płomieniowe 918 – do czego służy?

Wykonywane w temperaturze wyższej niż 450 stopni Celsjusza lutowanie lutem twardym, stosowane jest w chłodnictwie do łączenia przewodów czynnika chłodniczego.

Wykonuje się je, wprowadzając między powierzchnie łączonych części roztopionego lutu, który pokrywa je oraz łączy się z elementami. Po zakrzepnięciu stanowi połączenie uszczelniające i mechaniczne.

Źródłem ciepła w tej metodzie jest płomień palnika propanowego, przykładany do powierzchni łączonych materiałów. Ze względu na znacznie wyższą temperaturę topnienia miedzi, roztapia się tylko lut i penetruje przestrzenie pomiędzy spajanymi elementami. Wysokie przewodnictwo cieplne miedzi sprawia, że powierzchnia jest równomiernie ogrzana a po zakończonej czynności, temperatura bardzo szybko spada, umożliwiając krzepnięcie lutu.

Co oferujemy na naszym kursie lutowania twardego metodą 918

Wartościowe szkolenie z metody 918 dla osób, które planują pracę jako monter instalacji klimatyzacyjnych, chłodniczych, agregatów chłodu w transporcie. Formuła szkolenia opiera się na zajęciach teoretycznych, które przeprowadzamy on-line oraz w ośrodkach szkoleniowych naszej firmy w największych miastach Polski: Gdyni, Katowicach, Krakowie, Olsztynie, Warszawie i Wrocławiu. Możemy także przeprowadzić szkolenie na terenie zakładu pracy klienta w dogodnym terminie, co niesie ze sobą szereg korzyści, jak brak potrzeby przemieszczania pracowników i możliwość korzystania z własnych narzędzi.

Zajęcia teoretyczne obejmują informacje o:

 • przepisach i technikach lutowania lutem twardym,
 • zasadach bezpieczeństwa,
 • lutowaniu twardym płomieniowym metodą 918.

Wiedzę z części teoretycznej przekazują doświadczeni wykładowcy, stale podnoszący swoje kwalifikacje i poziom wiedzy. Po zapoznaniu się z teorią, następują zajęcia praktyczne, na których nasi kursanci, pod okiem doświadczonych instruktorów:

 • przygotowują materiały do lutowania,
 • wybierają i przygotowują źródła ciepła,
 • wykonują połączenia metodą 918,
 • sprawdzają szczelność i wytrzymałość połączenia.

Czas trwania szkolenia przewidziany jest na jeden dzień.

Co po szkoleniu?

Uczestnicy kursu otrzymują zaświadczenie o jego ukończeniu. Po sprawdzianie wiadomości i umiejętności, który odbywa się przed naszą Komisja Kwalifikacyjną, kursanci otrzymują Świadectwo Egzaminu Kwalifikacyjnego Lutowacza lutem twardym.

Świadectwo Egzaminu Kwalifikacyjnego Lutowacza

Ważne w Polsce i honorowane w innych krajach Europy, daje uprawnienia do wykonywania zawodu lutowacza i otwiera możliwości zatrudnienia w branży chłodniczej i klimatyzacyjnej. Może być nie lada okazją dla osób, planujących pracę za granicą.

Zainteresowany?

Skontaktuj się z nami:

Zadzwoń: +48 888 817 777

zobacz pełne dane kontaktowe.

 

Lub zapytaj o kurs przez formularz

  Dołącz do grona zadowolonych kursantów

  Przyjęta przez naszych wykwalifikowanych szkoleniowców metodyka kursów i dobór materiału dydaktycznego, pozwala osiągać wysoki pułap zdawalności egzaminu kwalifikacyjnego. Stawia to nasz ośrodek szkoleniowy w czołówce krajowych centrów podnoszenia kwalifikacji.